Poniższy kalkulator ma jedynie charakter poglądowy. W celu właściwego wyliczenia podatku oraz kwoty netto warto zwrócić się do profesjonalnego księgowego, który uwzględni wszystkie czynniki i aktualnie panujące przepisy.

 

Jak korzystać z kalkulatora

Kalkulator stworzony został z myślą o profesjonalistach w branży IT, którzy rozważają podpisanie kontraktu B2B. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę dni wolne i planowane wydatki związane bezpośrednio z działalnością.

Jeżeli umowa B2B zakłada stawkę dzienną – należy uwzględnić planowane dni wolne. Standardowe 26 dni może nie wystarczyć, dla osób, które często chorują lub zakładają urlop związany z wychowaniem dziecka. Obecnie kalkulator nie uwzględnia opcjonalnej składki chorobowej.

Gdy kwota w ogłoszeniu podana jest za miesiąc, ale wciąż bez urlopów, można podzielić ją przez 20 i wpisać, jako stawkę za dzień. Kalkulator zakłada, że w roku pracujemy średnio 2000 godzin (biorąc pod uwagę dni wolne od pracy ustawowo).

Podoba Ci się kalkulator?
Bądź na bieżąco z blogiem. Powiadomię Cię o nowych możliwościach kalkulatora, który na bieżąco będzie rozwijany. Dowiesz się także, na co zwrócić uwagę rozważając kontrakt B2B oraz jak można optymalizować zyski prowadząc działalność gospodarczą, jako specjalista IT.

 
Koszty, które mogą zostać dodane na 3 sposoby:

  1. Koszt środka trwałego – zostanie rozbity na miesiące w przypadku przekroczenia kwoty 10.000 zł standardowo na 40 miesięcy. W tabeli znajdą się dwie kwoty – całkowita oraz amortyzacja miesięczna
  2. Koszt prowadzenia działalności – zostanie odjęty od finalnej kwoty wynagrodzenia
  3. Koszt związany z samochodem – pozwala zmienić obliczenie związane z płatnikami VAT. Koszt zakłada, że samochodu używamy również w celach prywatnych.
  4. W tabeli podano przykładowe koszty. Samochód kupiony przed założeniem działalności jest środkiem trwałym z VAT ustawionym na 0%

Pozostałe koszty rozumiane są, jako koszty w rozumieniu podatkowym. Osoby, które posiadają komputer, kupują bilet miesięczny lub mają wydatki na telefon, które mogą jednocześnie zaliczyć, jako koszty firmowe, powinny je uwzględnić w tabeli.

Negocjując stawkę nie uwzględniaj małego ZUS-u! To bardzo ważne, ponieważ część pracodawców zakłada, że finalny zysk jest większy. Jest to jednak kwestia indywidualna. Raz wynegocjowaną stawkę trudno zmienić, bo wzrósł ZUS. Odznacz w kalkulatorze mały ZUS i załóż, że będziesz płacić więcej. Mały ZUS to dodatkowy zysk dla Ciebie, ale w żadnym wypadku element negocjacji stawki.

Płatnicy VAT mogą założyć, że wydany w kosztach podatek podniesie ich finalny profit.

 

Pamiętaj, że kalkulator jest w wersji uproszczonej. Część obliczeń nie zakłada zaokrągleń do pełnych złotych. Kwota z umowy o pracę mnożona jest przez 12 miesięcy, a następnie wyciągana jest średnia. Podobnie dzieje się w przypadku stawki dziennej. Jeżeli znajdziesz znaczący błąd w obliczeniach – proszę daj mi znać.
Kalkulator będzie na bieżąco aktualizowany.

Przeczytaj także: