Cześć jestem Marcin i na tym blogu chciałbym przekazać Ci wszystko to, co sam chciałbym usłyszeć kilkanaście lat temu wkraczając w branżę IT.

Na co dzień przyjmuję różne role w szeroko rozumianej informatyce – czasem jest to bycie liderem, programistą, architektem oprogramowania, a niekiedy nawet menadżerem projektu.

Dojście do tych możliwości i popularnego tagu #programista15K zajęło mi nieco czasu. Przyznam szczerze – stanowczo za dużo! Mam nadzieję, że dzięki wskazówkom zawartym na tym blogu Twój proces będzie znacznie szybszy ?

DLACZEGO TO ROBIĘ?

Nie będę ukrywał, że prowadzenie bloga daje dużo możliwości, a przede wszystkim tzw. „visibility” – widoczność, która wbrew pozorom w branży technicznej jest znacznie ważniejsza niż techniczna wiedza i doświadczenie.

Jednocześnie czuję, że jest już czas, kiedy chciałbym coś dać od siebie dla innych. Gdybym miał właściwego mentora znacznie szybciej i łatwiej pokierowałbym swoją karierą.

Miałem już okazję być mentorem przy okazji programu Nowe Technologie Dla Dziewczyn. Była to fantastyczna przygoda i tym razem chciałbym, aby mój głos dotarł do szerszego grona

Wierzę, że wszystko co związane z wytwarzaniem oprogramowania, może być łatwiejsze niż się wydaje. Ponadto, dzisiejszy świat potrzebuje specjalistów, którzy są nie tylko świetni technicznie, ale również potrafią zrozumieć potrzeby innych i odnaleźć się w środowisku biznesowym. Jeżeli dzięki informacjom na tym blogu chociaż jeden program będzie lepszy, będzie to już dla mnie sukces ?. Jeżeli tak się stanie koniecznie daj mi znać.

Ten blog dedykuję wszystkim programistom od poczatkujących po profesjonalistów, przyszłym i obecnym liderom zespołów oraz tym, którzy zawsze myśleli o informatyce, ale nie byli przekonani czy to na pewno dla nich.

Mam nadzieję, że razem ze mną będziesz się tu doskonale bawił, rozwijał i uczył.

 

KIM JESTEM?

Tak naprawdę jestem zupełnie zwyczajnym człowiekiem i daleko mi do komputerowych geniuszy, którzy włamują się do pentagonu.

Co więcej kompletnie nie zapamiętuję technicznych informacji. Wiem, że może wydawać się to dziwne, ale tak właśnie jest. Już od dzieciństwa nie potrafiłem uczyć się na pamięć. Wszystko musiałem rozumieć, sprawdzić, dotknąć – mam raczej pamięć ciała, jeżeli poprzestawiasz mi litery w klawiaturze, zapomnę jakie mam hasło ?

Ta moja słaba pamięć zmusza mnie to innego działania – jest nim budowanie całościowego spojrzenia na sytuację.  Dopiero wtedy tak naprawdę okazuje się, że wszystko jest proste a do technicznych szczegółów, zawsze można dotrzeć;

Moja przygoda z programowaniem miała swoje wzloty i upadki. Nie zawsze byłem pasjonatem. Mógłbym wręcz powiedzieć, że pasja rodzi się ze stawania się lepszym, w tym co się robi. Bardzo wcześnie (choć znowu za późno) zdałem sobie sprawę jak mało wiem. W pracy znajdowałem w tym ciekawego, tylko nudne zadania, których co gorsza nie wykonywałem dobrze!

Robiłem proste strony internetowe, ale nie miałem siły czytać opasłych tomów dokumentacji. Próbowałem dostać się na staż przy produkcji gier, ale skończyło się na byciu testerem. Pierwszą pracę w IT zamieniłem na własną działalność, ale samodzielne zarządzanie projektem okazało się trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. W pierwszych latach swojej kariery działałem bardzo po omacku zanim nabrałem nie tylko technicznych umiejętności i wiedzy o dobrych procesach, ale też właściwego podejścia do ludzi, z którymi pracuję.

Teraz, już po ponad 10 latach tej wyboistej drogi jestem w miejscu, w którym jestem zadowolony ze swojej pozycji, zarobków i możliwości.

 

DLACZEGO WARTO ŚLEDZIĆ TEN BLOG?

Ten blog jest zdecydowanie dla Ciebie, jeżeli:

– chcesz lepiej pokierować swoją karierą w IT

– chcesz być lepszym programistą, ale masz dość suchej, technicznej wiedzy

– chcesz ulepszyć procesy tworzenia oprogramowania i nie tylko

– chcesz usprawnić swoją codzienną pracę z komputerem

– chciałbyś zajrzeć za kulisy niezrozumiałych decyzji w korporacji ?

Albo zadajesz sobie pytania:

– Czy programowanie jest dla mnie?

– Jak nauczyć się programować?

– Czego oczekiwać na rozmowach rekrutacyjnych?

– Jakie są możliwości awansu w IT

Zapisz się na newsletter aby być na bieżąco z blogiem

Zapraszam i życzę miłej lektury

Marcin Makowski