Podsumowanie roku 2018 i dalsze plany

Wszyscy mają podsumowanie, mam i ja – podsumowanie roku, każdy z nas ma! Chciałoby się zanucić w rytm starej reklamy 🙂

Przyznam szczerze, że na podsumowanie roku na blogu, wydawało mi się zdecydowanie za wcześnie. Z drugiej strony, doszedłem do wniosku, że to dobra okazja, aby przypomnieć samemu sobie, jak to się wszystko zaczynało i ile rzeczy wydarzyło się po drodze.

Myślę też, że to podsumowanie jest o tyle ważne, ponieważ pokazuje ile rzeczy można zrobić, pracując jednocześnie w tradycyjnym modelu, dalekim od mitycznego, 4-godzinnego tygodnia pracy.

TL;DR

2018 to przede wszystkim zakup mieszkania, 5 odwiedzonych krajów, zmiany zawodowe, warsztaty literackie oraz warsztaty Dockera. Jest to wpis bardziej osobisty niż podsumowanie bloga.

Plany na rok 2018

Tak na prawdę do tej pory nie miałem sensownych planów. Zawsze był ogólny pomysł. Lepiej się odżywiać, trenować, zrobić coś swojego. Wszystko to było bardzo nieułożone.

Najistotniejszym dla mnie już od paru lat elementem są podróże. Staram się w każdym roku odwiedzić przynajmniej jeden nowy kraj. Dopiero w tym roku podchodzę do moich planów nieco bardziej poważnie, chociaż wciąż znajduję czas na Netflixa 🙂

Blog

Blog był w zamyśle od dawna, ale dopiero lektura książki Zaufanie, czyli waluta przyszłości Michała Szafrańskiego, dała mi odpowiedniego kopa aby ruszyć z pomysłem. Po drodze zaliczyłem kilka wpadek, zwłaszcza przy ustalaniu grupy docelowej. Na szczęście z każdym miesiącem coraz bardziej mi się to klaruje i materiały są coraz bardziej konkretne. Na pewno jeszcze wiele pracy przede mną.

Kalkulator zarobków programisty

Największym sukcesem na blogu cieszy się Kalkulator zarobków programisty, który w dniu premiery został odwiedzony przez ponad 1000 osób! Myślę, że w kwestii bloga jest to jednocześnie mój sukces i porażka. Sukces, ponieważ kalkulator był i jest naprawdę potrzebny. Możliwość sprawnego przeliczenia zarobków, biorąc pod uwagę dni wolne było dla mnie istotnym czynnikiem przy zmianie formy świadczenia usług z umowy o pracę na kontrakt. Widać ewidentnie, że właśnie te cechy kalkulatora, są niezwykle ważne dla innych programistów.

Z drugiej strony nie udało mi się wykorzystać potencjału kalkulatora. Jako narzędzie, nie do końca generuje ruch na resztę strony. Konwersja jest bardzo niska i tu na pewno zawiodłem. Mam już pewne plany jak ulepszyć sam kalkulator, a jednocześnie zachęcić użytkowników, do przeglądania pozostałych materiałów.

Podcast

Chcąc zamknąć 2018 z hukiem nie tylko fajerwerków, ale także blogowym, udało mi się nagrać pierwszy odcinek podcastu, który zapoczątkował nowy rozdział na blogu digitalnie. Widzę, że ta forma prezentacji moich myśli jest dosyć popularna, zatem na pewno będę kontynuował publikacje.

Dotychczasowe odcinki podcastu można zobaczyć tutaj: podcasty

Warsztaty Dockera


Udało mi się też nawiązać współpracę z firmą szkoleniową i poprowadzić 2 warsztaty z zakresu Dockera i zarządzania mikroserwisami. Feedback od grupy jest w większości pozytywny, silne 4+ 🙂

Prowadzenie 3 dniowych warsztatów z tego tematu jest niezwykle wymagające. W 10-osobowej grupie mamy do czynienia z pełnym przekrojem programistycznego społeczeństwa. Są developerzy oraz administratorzy, osoby biegłe i takie, które wciaż zdobywają wiedzę. Nie sposób uniknąć sytuacji, gdy jedni już skończyli i mówią „za wolno”, a drudzy wciąż rozwiązują zadanie i tempo jest za duże.

Było to także powodem dla którego opublikowałem wpis Moje triki produktywności. Zauważyłem na tych warsztatach, że część technik opisanych w artykule, skutecznie przyspieszyłaby pracę oraz zmniejszyła ilość błędów.

Prowadzenie warsztatów przez cały dzień to także wysiłek fizyczny – naprawdę nie sądziłem, że na koniec dnia będę się zmagał z bolącym od mówienia gardłem i zmęczonym ciałem. Mimo wszystko jest to niezwykle rozwijające zajęcie. Na każdym takim spotkaniu zawsze padnie pytanie, które zmusza mnie do pogłębienia wiedzy.

Dla osób myślących o warsztatach, kursach programowania i tego typu sprawach mam istotną wskazówkę – Przede wszystkim trzeba mieć cel w nauce. Jest to niby oczywiste, a jednak, często uczymy się dla samego faktu nauki, dla certyfikatu, lub aby spełnić wymagania w ogłoszeniu o pracę. Bez celu brakuje nam kontekstu, a bez kontekstu wszystkie informacje, są tylko słowami, które na siłę próbujemy posklejać w głowie, a one najzwyczajniej w świecie nie mają się, do czego przykleić.

Taki cel pozwala też dłużej utrzymać uwagę oraz żywo zainteresować się tematem także wtedy, gdy opuścimy już salę wykładową.
Było to bardzo wyraźnie widać na warsztatach, gdy osoby, które potrzebowały rozwiązać konkretny problem przy pomocy Dockera, zadawały bardzo konkretne pytania, szybko rozwiązywały zadania, a jednocześnie były zadowolone z przebiegu zajęć.

Nowe mieszkanie i przeprowadzka

Z początkiem 2018 roku wspólnie z żoną kupiliśmy mieszkanie w Gdańsku, do którego wkrótce potem się wprowadziliśmy. Po kilku miesiącach poszukiwań udało się znaleźć bardzo dobrze rokujące, 3 pokojowe mieszkanie. Lata oszczędzania i skromny tryb życia pozwoliły nam dokonać tego kroku bez posiłkowania się kredytem, co uważam za duży sukces.

Na pewno czeka nas remont, ale uznajemy raczej rozważne podejście i niższy standard życia, niż ekstrawagancję, która rujnuje budżet. Dzięki temu, w ciągu ubiegłego roku odbudowaliśmy oszczędności, nie mamy zobowiązań i w zasadzie tylko od nas zależy, co dalej.

Warsztaty kreatywnego pisania


Jako dawny prozaik i poeta zostałem ponownie poproszony o poprowadzenie warsztatów literackich w ramach Mobilnego Domu Kultury w Gdańsku. Zaowocowało to aż łącznie 3 takimi wydarzeniami, w których najmłodsi uczestnicy miewali nawet 8 lat!

Prowadzenie tych warsztatów jest zawsze dla mnie niesamowite. To czyste 2 godziny pełnej kreatywności. Granice wieku w takiej grupie zanikają, a pomysły najmłodszych uczestników nierzadko okazują się równie ciekawe, jak osób, które pisaniem zajmują się od dawna.

Warsztaty literackie to dla mnie świetna odskocznia od codziennego komputerowego trybu

Festiwal filmowy i masa przyjaciół

W tym roku odwiedziło nas wielu bliskich i dalekich przyjaciół, których z przyjemnością przywitaliśmy w nowym mieszkaniu. Udało się zawiązać kilka nowych i odświeżyć nieco starych znajomości.


Jak co roku udało mi się współtworzyć festiwal filmowy inshortfilmfestival. Ponownie miałem okazję nie tylko tłumaczyć filmy, ale też tłumaczyć poezję, co zawsze jest wyzwaniem.

Dwa lata temu miałem przyjemność tłumaczyć niesamowity wiersz z projektu The12Project / September – YEARN, autorstwa Arkhipov’a. Wersję mojego tłumaczenia zamieszczam poniżej:


Eksplodujące, niekończące, przed nami
Iskrzące bielą wody i mknące przestworza

Ekspansywne nieskończoności rozpięte
Igrające podziałem, choć zawsze niebo w uścisku morza

Ekscytujący konflikt w słonym rozkroku
I gdy z morza zrodzone słowa sięgają do fal i uroku

Eksploruje pytania prawdziwe i ważne
Jakże to fale kradną zmierzchu barwę?

Ekscentrycznie horyzont z mocą zacieśni, te
Jękliwe pogłosy skowyczącej pieśni

Zmiana kontraktu

Po opuszczeniu matki korporacji moje zarobki wzrosły, jednak nowy projekt, którym się zajmowałem, zupełnie mi nie pasował. Uznałem, że nie warto czekać i w ciągu pół roku po raz drugi zmieniłem kontrakt, rozpoczynając współpracę z norweską firmę Powel.

Powel to świetne miejsce dla mojej kariery. Daje mi dużo przestrzeni, a jednocześnie możliwość rozwoju. Zadania są wymagające, a jednocześnie nie odczuwa się ciśnienia na deadline, które owocuje stresem i nieprzespaną nocą. Pozwala mi to przede wszystkim sensownie funkcjonować poza pracą.

Jestem też nadal blisko wschodzących technologii. Wspieram wdrażanie systemów machine learning, łącząc Pythona i C#, na klastrze Kubernetesa, którym zarządzam w Azure. Jednym słowem mam wszystko co potrzebne, aby szlifować stare umiejętności i zdobywać nowe.

Szkolenia wewnętrzne

Jestem zwolennikiem tezy, że należy dawać od siebie znacznie więcej, niż leży to w zakresie obowiązków. Przede wszystkim nie uważam, że stanie za tarczą z napisem „jestem na takim stanowisku i to zadanie nie leży w moich obowiązkach” było jakkolwiek produktywne.
Kiedy trzeba przejmuję stery lidera, innym razem architekta, a także trenera. Do tej pory udało mi się poprowadzić już kilka wewnętrznych szkoleń, które przygotowałem sam z siebie.

Były to między innymi:

 • Podstawy GIT flow
 • metodyki pisania czystego kodu
 • Unit testy
 • Podstawy Dockera
 • Podstawy Kubernetesa i Helm

Za każdym razem, gdy włos jeży mi się na głowie gdy przeglądam cudzy kod, o którym wiem, że można go poprawić, nie narzekam. Po prostu organizuję krótką prezentację. Wiecie, co?

To działa.

Dobra prezentacja, argumentacja i kilka przykładów wyjaśnionych w prosty sposób, czyni cuda.
Oczywiście jest pewien czas potrzebny na rozruch, nie wszystko idzie gładko od początku. Tym nie mniej z każdym kolejnym szkoleniem, współpraca oraz sam projekt, idą znacznie lepiej.

Podróże

Jestem wielkim fanem korzystania z dobrodziejstwa delegacji. Chociaż taka podróż ma więcej wspólnego z pracą niż wakacjami, to pozwala na zobaczenie czegoś nowego, poznania innej kultury i kosztowania specjałów lokalnej kuchni.

W ten sposób udało się poznać Kopenhagę, Charków, Bryne oraz Trondheim.
Łącznie w ubiegłym roku udało mi się odwiedzić 5 krajów:

Dania – Kopenhaga
Ukraina – Charków
Izrael – Tel Aviv, Jerozolima, Hajfa i inne mniejsze miejscowosci

Norwegia – Bryne, Trondheim

Godzina 23 w Bryne:

Włochy – Wenecja

Odwiedziliśmy także toruński Bella Skyway festiwal.

Waga i sylwetka

Ważenie na początku roku 2019 pokazało coś niesamowitego. Spadek tkanki tłuszczowej z 20% do ok 17%. Bez większych poświeceń i morderczych treningów. Na siłownię chodziłem może raz w tygodniu. Ograniczyłem nieco słodycze, a w porze lunchu jadam głównie mięso i warzywa, rezygnując z węglowodanów. Tylko tyle i aż tyle.

Medytacja

Powróciłem do medytacji, z którą nie widziałem się niemal 4 lata. Medytacja pomaga, po prostu.

Slam

Pod koniec roku brałem też udział w Slamie poetyckim mierząc się z innymi poetami z całej Polski. Wygrać się nie udało, ale przegrałem z bardzo dobrym tekstem autorstwa Oskara Lange 🙂

Obraz

Zakupiłem pierwszy prawdziwy obraz w swoim życiu, autorstwa Eweliny Ratree Wajgert.

Altanka

Miałem też okazję nauczyć się nieco budowlanego fachu pomagając mojemu teściowi, przy budowie altanki. Dużo pracy, ale efekt finalny połączony z pracą na świeżym powietrzu – bezcenny.

Plany na 2019

Plany na obecny rok są bardzo ambitne, część z nich jest już mocno w realizacji. W skrócie przedstawia się to następująco

 • Rozwijać bloga oraz podcast z każdym tygodniem. W ubiegłym roku bywało z tym różnie…
 • Zwiększyć przychody z działań szkoleniowych
 • Wystartować z produktem dla programistów. Mam kilka pomysłów, jeden na pewno wybiorę 🙂
 • Zejść do 15% poziomu tkanki tłuszczowej
 • Ukończyć 1 draft powieści kryminalnej. To bardzo stary projekt do którego wracam 🙂
 • Usprawnić zarządzanie finansami; głównie chodzi o sporządzanie miesięcznego budżetu domowego
 • Częściej wyjeżdżać za miasto. Odwiedzić nowy kontynent
 • Lepiej się odżywiać. Więcej śniadań i samodzielnego gotowania. Przynajmniej 1 smoothie w tygodniu 🙂
 • Zacząć inwestować w fundusze.
 • Medytować raz w tygodniu
 • Ćwiczyć raz w tygodniu

Nie wiem czy to widać w tym zestawieniu, ale skupiam się głównie na balansie życiowym. Wiem, że nie jest to najszybsza droga do ogólnie rozumianego sukcesu i wielkich pieniędzy. Jestem jednak osobą, która lubi rozmaitość, oraz spontaniczne działania.

Zyski niekiedy mogą być mniejsze, ale myślę, że właśnie w taki sposób jak dotychczas, chcę żyć. Pisząc i podróżując. Zarabiając pieniądze i udzielając się jako wolontariusz. Z dbałością o zwiększanie dochodu, jak również z drobnymi wydarzeniami jak warsztaty literackie. Pisząc powieść, która być może nie ujrzy światła dziennego, oraz tworząc bloga, który powoli dociera do większej publiczności.

Ten artykuł powstał z inspiracji wpisami:
startupmyway.com
jakoszczedzacpieniadze.p

Serdecznie zapraszam Cię do sporządzenia własnego podsumowania. To naprawdę przyjemne doświadczenie!

A Tobie jak minął ubiegły rok?

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. boguszpekalski pisze:

  Pięknie! Gratulacje wspaniałego roku! 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.