Twoje CV czyli nowa praca i randka z IT + BONUS

Gdy myślę o swoim CV zawsze popadam w skrajność. Niekiedy wydaje mi się ono idealne, wręcz wzór do naśladowania, prezentujące mnie w rewelacyjnym świetle i dające szansę na niesamowitą karierę.

Z drugiej strony – być może jest zbyt przesadzone? Czy na pewno jestem tak dobry, jak to opisuję? Czy wciąż mogę wypisywać te wszystkie zdolności i umiejętności? Przecież ktoś to może zweryfikować i będzie tylko głupio, prawda?

Prawda 🙂

Z drugiej strony Twoje CV to Twoja Wizytówka. Ulotka reklamowa. Nie jesteś zwyczajnym proszkiem do prania jesteś unikatem! A wizytówka powinna prezentować wszystko ładnie i od jak najlepszej strony.

Firma, do której rekrutujesz, też pisze o najciekawszych projektach i pysznej kawie w kuchni. Nudne projekty pomija, a że smak kawy to kwestia gustu – cóż…

Cały proces zdobywania nowej pracy jest trochę jak randkowanie. Każda strona prezentuje swoje piękne upierzenie, odbywa się taniec godowy, drobna negocjacja między partnerami, sprawdzanie umiejętności, w końcu upragniony dzień, a później zwykła, szara, codzienna rzeczywistość 🙂

A choć tak dobrze znamy to wszystko, wciąż przeżywamy te same emocje jak na pierwszej randce, podpytujemy znajomych, boimy się oceny, liczymy na fajerwerki.

Jest to pierwszy artykuł z serii Randka z IT, w której będę opisywał składowe procesu związane ze znalezieniem nowej (czasem pierwszej) pracy. W tym artykule skupię się na naszym randkowym profilu, czyli opowiem jak napisać CV, oraz na co zwrócić uwagę formatując swój życiorys.

Obecnie na serię składają się:
1. Twoje CV czyli nowa praca i randka z IT
2. Zadzwoniła do Ciebie i co teraz? Czyli jak rozmawiać z rekruterem i nie spalić mostów
3. Rozmowa rekrutacyjna – kolejny szkolny egzamin cz. I

Opisywany proces oraz CV jest jednym z wielu. Na pewno wiele osób, które czyta ten artykuł, znajdzie sytuacje, w których moje CV trzeba będzie mocniej zmodyfikować. Pamiętaj także, że opisuję to z punktu widzenia specyfiki branży IT z ukierunkowaniem na programowanie. Dla części z Was będą to oczywistości rodem z Paulo Coelho 🙂 Uwierz mi jednak, wiele osób albo nie zna tych oczywistości, albo pisanie życiorysu traktuje po łebkach byle szybciej go wysłać. Efekt? Niechlujne i jednostronicowe dokumenty, ktore nie zachęcają do rozmowy.

Formalność? Być może. W końcu są takie portale jak linkedin czy goldenline. Istnieją też dedykowane serwisy dla specjalistów. Tym nie mniej CV, które można podrzucić na e-mail i wydrukować wciąż jest nieśmiertelne.

A co niby takiego trudnego jest w pisaniu CV? W Internecie jest masa przykładów i nawet jeden w tym artykule. Niestety używanie gotowca bez zrozumienia, prowadzi do kuriozalnych sytuacji. Życiorys zupełnie niepasujący do stanowiska, to naprawdę częsta sytuacja . Jeżeli zrozumiesz jak działa rekrutacja o wiele łatwiej i bardziej świadomie dostosujesz swoje Curriculum Vitae do potrzeb firmy.

Gdy starałem się zdobyć pracę w Londynie prawie codziennie rozmawiałem z rekruterem a jednym z tematów było moje CV, które na potrzeby tej jednej oferty przerabiałem aż trzy razy.

– Marcin, brakuje projektów

– Przecież opsuję, tu, tu i tam – odpowiadałem jasno, bo przecież wyraźnie napisałem nazwę strony internetowej

– Tak, ale oni chcą wiedzieć dokładnie, co robiłeś, co się Tobie udało.

Potem odsyłałem poprawki, a mój rekruter, bardzo łagodnie i bardzo kulturalnie powtarzał: ważne też abyś wspomniał o projektach, jakie robiłeś.

Naprawdę!

Mówił to tak, jakby nie słyszał mojej argumentacji. Spokojnie czekał, aż napiszę to tak, jak powinienem.

Rekruterzy w UK pracują na bardzo dużych stawkach od udanego procesu. Działają wręcz jak agenci hollywoodzkich gwiazd, którzy każdy niskobudżetowy film opisują jako big opportunity.

Jak działają headhunterzy

Jeszcze zanim ogłoszenie o pracę się pojawi, jest ono zazwyczaj przesyłane do działu HR firmy. Jakość tych wiadomości jest różna. Osoba w HR, która często nie ma wiedzy technicznej, otrzymuje wiadomość w stylu:

Potrzebuje mid testera, python 3.6, flask.

Z tego jednego zdania trzeba zbudować ładną ofertę, w której pojawi się klasyczny młody dynamiczny zespół oraz wysokie zarobki w zależności od doświadczenia 🙂

Co więcej, skoro to jest mid, – czyli średniozaawansowany – to nasz człowiek w HR pewnie dopisze do owych technologii wymagania stażowe – np. minimum 3+ lat doświadczenia w Python 3.6 i Flask. Pal licho, że wymagania te można spełnić dopiero w grudniu 2019 🙂

Warto uświadomić sobie, że gdy Twoje CV ląduje na skrzynce pocztowej firmy rekrutacyjnej dzieje się kilka rzeczy.

Gdy odpowiesz na taką ofertę, wówczas Twoje CV przeglądane jest pod kątem zgodności z wymaganiami zazwyczaj przez ten sam dział HR (ale niekoniecznie tę samą osobę). Musisz dać szansę tej osobie, na znalezienie słów kluczowych w miarę łatwo.

Później jest ono przepisywane (sic!) na szablon firmy; Twoje dane kontaktowe są usuwane, a w rogu strony pojawia się odpowiednie logo. W razie niejasności rekruter dzwoni i dopytuje o technologie, czasami prosi o uzupełnienie szablonu firmowego.

Czasami Twoje CV stanowi jedynie element badania rynku, ale jest to temat na oddzielny artykuł.

Dobre CV to szybsza propozycja pracy

Każdy z etapów rekrutacji zajmuje trochę czasu. Jeżeli rekruter jest w stanie szybko zbudować szablon z Twojego CV – gratulacje – w przeciwnym wypadku, czas po prostu mija. Ma to duże znaczenie, gdy kandydujesz na specyficzną albo wysoko płatną pozycję. Oferta znika zanim Twoje CV trafi do firmy. Pamiętaj także, że konkurujesz również z osobami, które już pracują w danym miejscu i wiedzą wcześniej o rekrutacji, a które planują zmienić technologię lub awansować.

Z czego składa się idealne CV

Po tym click-bajtowym fragmencie małe zastrzeżenie. Przepisu na idealne CV nie ma, ale można do niego dążyć 🙂

W tym artykule prezentuję moje CV, które budowałem latami przy współpracy i pomocy wielu rekruterów.

Pamiętaj także, że jest ono dostosowane do bardzo konkretnej ścieżki kariery – od młodszego programisty do architekta oprogramowania. Warto dostosować je do swoich zamiarów. Jeżeli planujesz raczej być liderem, warto zaznaczyć umiejętności miękkie na początku oraz uwypuklać doświadczenie poprzez opisywanie wielkości firmy, klienta, ilości zarządzanych osób itp.

Truizmem jest powiedzenie, że w CV zawsze starasz się być idealnym kandydatem na potrzeby konkretnej firmy; trudnością jest oczywiście przełożyć tę oczywistość na konkretny wygląd 🙂

Ewolucja CV, czyli dobierz format do swojego doświadczenia

Uwaga! W tym miejscu pokazuję zarówno obecne jak i dawne moje CV oraz rozbijam je na elementy pierwsze. To może być nieco długa lektura 🙂 Jeżeli masz za sobą już kilka lat zawodowych doświadczeń przeskocz do następnego paragrafu.

W początkach kariery dbałem bardzo, aby prezentować swoje umiejętności w sposób, który jasno mówi o ich poziomie. Uznałem, że jako junior lub bardzo początkujący średnio-zaawansowany pracownik, nie mogę po prostu pisać, że znam technologię X.

Rekruterom bardzo pomagała moja skala od 1 do 10.

Przyjąłem, że jeżeli czuję się w czymś swobodnie i od razu mogę wykonywać powierzone zadania – jest to 10. Zauważ, że w mojej ocenie jest to poziom maksymalny na danym stanowisku. Moja dziesiątka na wyższym stanowisku mogłaby równie dobrze być piątką.

Jeżeli nie czujesz się pewnie w skali liczbowej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy każdej umiejętności napisać staż komercyjny w latach/miesiącach – to również bardzo pomaga rekruterom, a wręcz niektóre firmy proszą o właśnie taki opis.

Tak mniej więcej wyglądało moje CV w roku 2013

Zwróć proszę uwagę, że:

– Ponieważ miałem nieduże doświadczenie komercyjne w firmach, szeroko opisuję inne projekty (staże, grę, freelance)

– Opisuję osiągnięcia zupełnie niezwiązane z IT. Chcę pokazać, że jestem aktywny, otwarty i ambitny, o co trudno przy sucho wymienianych technologiach i projektach.

– Budowa CV jest prosta ale ma jasno wydzielone sekcje

– Chociaż linki nie były klikalne to i tak znaczna część osób ich użyła, oglądając m.in. fragment wspomnianej gry:

Jak widzisz jest to niedokończony projekt, ale co z tego? Jest idealnym pretekstem do rozmowy, do pokazania umiejętności, a nawet do odpowiedzi na pytanie, co poszło nie tak i czego się nauczyłem?

W UK liczą się projekty i referencje

Planujesz wyjazd do Londynu? Koniecznie uzbrój swoje CV w dwa dodatkowe elementy

– Bardzo dokładny opis projektów
– Referencje od poprzednich pracodawców, współpracowników, kolegów

Tak wyglądają moje referencje:

Po czasie stwierdzam, że za rzadko prosiłem o rekomendacje! W naszym kraju nie jest to normą, a w Anglii to standard. Za staż w Plymouth otrzymałem moje pierwsze w życiu referencje. Gdy wybierałem się do UK po raz drugi, poprosiłem firmę, z którą współpracowałem, o następne, ponieważ wiedziałem, że potrzeba minimum dwóch.

Wracając do Polski zupełnie pominąłem tę kwestię. Założyłem, że moja przygoda z pracą w Anglii jest definitywnie zakończona. Dziś uważam to za błąd i zachęcam – jeżeli masz dobre relacje w pracy, poproś o rekomendacje, koniecznie po angielsku:)

Omówienie mojego obecnego CV

Na dole artykułu znajdziesz pełne CV oraz możliwość pobrania szablonu. W tym miejscu omówię każdy fragment.

Pierwszą część CV poświęcam na skrót najważniejszych informacji. Zarówno rekruterzy jak i firmy chcą wiedzieć

– Ile lat doświadczenia masz

– W jakich technologiach pracujesz

– Jakie masz plany

– Co jeszcze potrafisz

Każdy z tych elementów ma swoje znaczenie

Niestety branża IT (i nie tylko) jest mocno przywiązana do liczb 😉 Zdarzało mi się być odrzuconym jako kandydat tylko dlatego, że w danej technologii nie miałem wystarczająco dużo przejechanych miesięcy. Firmy odrzucają takich kandydatów, ponieważ szansa na to, że stracili geniusza, któremu wystarczy rok doświadczenia, jest mniejsza niż to, że zatrudnią słabego programistę, który ma już 5 lat na koncie w danej technologii. Każdy z nas lubi myśleć że jest tym wyjątkowym, prawda? 🙂

W prezentowanym przykładzie pominąłem moje dane kontaktowe, ale oczywiście trzeba o nich pamiętać. Telefon i e-mail to podstawa, a co z adresem? Jeżeli planujesz negocjować pakiet relokacyjny, warto ten adres przemyśleć 🙂

Na pierwszym miejscu zaraz po danych kontaktowych, bardzo wyraźnie zaznaczam ile lat mam doświadczenia.

Jak właściwie liczyć lata doświadczenia? Osobiście przyjmuję założenie, że wszystkie moje projekty, które realizowałem, kwalifikują się, jako doświadczenie. Dlatego, pomimo, że w CV nie zaznaczam prac freelancerskich, które wykonywałem w liceum i na studiach, doliczam je do lat doświadczenia, ponieważ otrzymywałem za nie wynagrodzenie.

Na drugim miejscu znajduje się krótkie podsumowanie, które ma przedstawić moja osobę firmie. Starałem się tu zebrać uwagi, które często słyszałem, zamiast próbować wymyślać je na siłę. Warto zaczerpnąć ten opis z rekomendacji albo zwyczajnie poprosić o feedback od osób, z którymi pracowaliśmy. Naprawdę warto podkreślać umiejętności miękkie.

Cel

Omawiam także krótko jaki mam cel zawodowy. To kolejna ważna informacja, która pozwala mi i rekruterom zaoszczędzić czasu. Nie wszyscy dążą do bycia liderami. Jest to podanie zawczasu odpowiedzi na pytanie gdzie widzisz się za 2-3lata.

Wbrew pozorom nie trzeba za wszelką cenę pokazywać wielkich ambicji. Są projekty, które potrzebują zwyczajnych, lojalnych programistów, którzy nie będą negocjować podwyżki, co 3 miesiące i grozić odejściem z pracy.

Umiejętności

Opisuje zarówno miękkie jak i twarde umiejętności. Ponownie podkreślę – pierwsza strona jest moją wizytówką, chcę pokazać się od najlepszej strony. W przeciwieństwie do CV z początków mojej kariery, pomijam opis poziomu umiejętności. Jest to bardzo świadoma decyzja, ponieważ nie chcę pracować w krótkoterminowych projektach albo na takich, które premiują głęboką specjalizację.

Ta część odpowiada na pytania

– z jakimi technologiami pracowałem komercyjnie

– jakie miękkie umiejętności nabyłem

– z jakich technik i narzędzi korzystam

Pomocne słowa kluczowe

Do technologicznego arsenału warto dorzucić garść miękkich haseł, które zbudują nasz obraz w oczach pracodawcy

– Komunikatywność
– Szybka adaptacja do nowych warunków
– Rzetelność
– Umiejętności analityczne
– Nadzór nad zespołem
– Samoorganizacja
– Praca bez nadzoru
– Planowanie i zarządzanie
– Inicjatywa
– Zorientowanie na cel i dostarczenie projektu

Doświadczenie

Tradycyjnie wypełniając CV w tej części skupiamy się na podaniu miejsca oraz okresu pracy. To, co jednak jest szalenie ważne to uwzględnienie

technologi z których korzystaliśmy w danym miejscu

krótkiego opisu zadań i odpowiedzialności

największych projektów

wyróżników : szkoleń, dodatkowych zajęć wykraczających poza ramy pracy

Czasami liderzy i managerowie zespołów chcą wiedzieć, co tak naprawdę zrobiłeś? Nie pytają, czym się zajmowałeś, a co udało Ci się dokończyć i wdrożyć. Komponując tę sekcję powinno się wiedzieć, jakie ma się osiągnięcia, co było wyzwaniem i czego nauczyło nas dane doświadczenie.

Ponownie, są to truizmy, ale każdy, kto przepytywał osoby na rozmowach kwalifikacyjnych wie o ich znaczeniu. To odpowiedź na te pytania decyduje, jakimi jesteśmy osobami w pracy i jeżeli już na etapie CV nie umiemy udzielić tych odpowiedzi, potem wcale nie będzie łatwiej.

Wyróżniam w tym miejscu jedynie ostatnie lata i załączam link do linkedin gdzie można zapoznać się z całym przebiegiem mojej kariery. Uznaję, że ostatnie miejsca pracy wystarczająco dobrze mnie prezentują. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pod kątem danej rekrutacji wymienić istotne lub nawet wszystkie etapy doświadczenia.

Wykształcenie

Uznaję, że przy moim doświadczeniu nie ma potrzeby wypisywać całości wykształcenia, wystarczy wiec ostatni etap. Podanie innych szkół może mieć znaczenie, gdy CV jest krótsze albo byliśmy w profilowanych klasach.

Cała reszta

Ze względu na fakt, że CV mam w języku angielskim oraz to, że rekruterzy bardzo często weryfikują jego znajomość telefonicznie, nie wpisuję go, jako osobny element.

Ponownie – biorąć pod uwagę profil rekrutacji warto dołączyć istotne informacje – inne języki, prawo jazdy, odbyte kursy i certyfikaty.

Pamiętaj, że choć certyfikaty nie muszą mieć znaczenia w ocenie Twoich umiejętności, to są istotnym czynnikiem w przypadku firm, które wykonują zamówienia publiczne i muszą spełniać ścisłe wymogi formalne pracowników.

Sekcja zgód

Nie zapominajmy o zgodzie na przetwarzanie CV. W moim przypadku dla Polski i Anglii był to dopisek:

In accordance with the Data Protection Act 1998, I hereby authorize your Company to process the information contained in this application form for recruitment and selection purposes.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji, zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97r. o Ochronie Danych Osobowych Dz. U. Nr 133 poz. 883

Kliknij aby zobczyć CV

Darmowy szablon

Na koniec drobny bonus. Każdy, kto zapisze się na newsletter otrzyma przygotowane w wersji polskiej i angielskiej szablony CV z których korzystam. Mam nadzieję, że będą one przydatne.

A jak Twoje CV? Gotowe na podbój świata oraz RODO 🙂 ? A może masz swoją wersję idealnego CV, którą chcesz się podzielić? Czekam na komentarze!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.